Informace k jezdecké zkoušce

Vybavení koně:

- můžete zkoušku zajet v  sedle anglickém nebo westernovém,

- hřebec musí mít udidlo.

Co musí být předvedeno:

- všechny chody koně (krok, klus, cval) na obě ruky,

- přechody z kroku do klusu a z klusu do cvalu,

- přechody do nižších chodů,

- korektní zastavení. 

Jezdecká zkouška nemá předepsanou žádnou drezúrní úlohu. Každopádně by měl jezdec předvést základní ovladatelnost koně. Hodnotí se předvedení koně ve všech chodech a to vždy na levou i na pravou ruku, přechody z kroku do klusu a z klusu do cvalu, stejně tak přechody do nižších chodů, dále pak korektní zastavení. Velký důraz je kladen na celkovou ochotu koně k práci a spolehlivost reakcí na pobídky.

Je na Vašem zvážení, jestli zkoušku pojedete v anglickém sedle, ve westernu, nebo třeba bez sedla. Jezdecká zkouška za kterou ICS NL uděluje koním titul WERK není ani tak zkouškou výkonnostní, jako spíše zkouškou ovladatelnosti, či spolupráce mezi koněm a jezdcem.

Prapůvodním účelem udělování tohoto titulu je garantovat potenciálním kupcům irských cobů, že se opravdu jedná o přiježděného a spolehlivého koně. V mnoha, zejména zahraničních inzerátech se dočtete, jak lidé prodávají spolehlivé koně pro začátečníky. Bohužel v mnoha případěch se jedná o narychlo obsednuté rychlokvašky, na které je krajně nebezpečné začátečníka posadit. Jezdecká zkouška by pak měla garantovat právě to, že se opravdu jedná o spolehlivého koně. Proto se také zkoušky dělají v cizím prostředí.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.