Dne 29.9.2012 proběhl svod koní plemene Irish Cob pod záštitou plemenné knihy ICS Nederland, pořádaný občanským sdružením Irish Cob the Czech Republic, které sdružuje chovatele nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a Polska.

 

Letošní svod hostoval jezdecký areál ERC Pardubice-Mnětice. K dispozici byla luxusní jezdecká hala, ve které se předvedlo za doprovodu hudby 41 koní plemene Irish Cob! Vzhledem k tomuto číslu nezbývá než konstatovat, že se jednalo o historicky největší svod irských cobů v České republice. Svědčí to o velkém zájmu nejen českých (svodu se zúčastnili i koně ze Slovenska) chovatelů spolupracovat s touto plemennou knihou a udržovat vysoký standard. Posuzování se zhostili tři holandští inspektoři. Překladatelské a moderátorské role se skvěle, stejně jako každým rokem, ujala slečna Michaela Pavlátová.

 

Vzhledem k vysokému počtu koní, byli koně rozdělení do kategorií podle věku. V každé kategorii byl vždy vyhlášen vítěz. Mezi vítězi kategorií, se shodným počtem bodů, se v závěru rozhodovalo o celkovém vítězi svodu.

 

Během polední obědové pauzy se v zápřeži předvedla teprve tříletá klisna Wonda vedená svým majitelem, panem Tomášem Vyhňákem. Za doprovodu dramatické hudby ukázala nejen skvělou ovladatelnost, ale také přirozenou ochotu a vyrovnanost  irského coba.

 

Videa ze svodu:

 

 

Vítězem kategorie hříbat se v letošním roce stala klisna Trace the Boss z Pokr Ranče (majitelka Radka Tučková).Následující kategorii ročních klisen zvítězila klisna Blueeye Alpaka (majitelka Hana Šikulová). V kategorii dvouletých klisen zvítězila klisna Betsie (majitel Karel Vít). Šampionkou tříletých klisen se stala klisna Oana Koosje (majitel Farma Strachovice s.r.o.). Mezi dospělými klisnami dostala nejlepší hodnocení klisna Noa (majitel Ing. Sergej Kanajkin).

 

Následně se ve svých kategoriích představili hřebci. Mezi ročními hřebci zvítězil hřebeček Ferre (majitel Tomáš Ludvík). V kategorii dvouletých hřebců se stal vítězem hřebec L'Ami ze Strachovic (majitelka Jitka Tolstová). V nejvíce očekávané kategorii dospělých hřebců se pak vítězem stal hřebec Meadows Selwyn (majitelka Hana Šikulová).

 

Nově zařazeni do plemenitby, pro připouštěcí sezónu 2013, jsou abecedně hřebci: Axel van Tinkerstal Foubert (majitel Vladimír Dřevo; Pavel Kvis); Goldy von Cathleen (majitelka Kateřina Matějková); Laciat (majitelka Lenka Svobodová); L'Ami ze Strachovic (majitelka Jitka Tolstová); Stephanos van de Kleine Heibloem (majitelka Věra Stašková). Profily všech hřebců, kteří jsou zařazeni do plemenitby si můžete prohlédnout v sekci plemenní hřebci.

 

Titul STER byl udělen jednomu hřebcia pěti klisnám. O titul absolutního vítěze svodu 2012 se rozhodovalo mezi třemi koňmi, kteří získali vysoký počet 148 bodů. Byly to klisny Noa (majitel Sergej Kanajkin) a Oana Koosje (majitel Farma Strachovice s.r.o.) a hřebec Meadows Selwyn (majitelka Hana Šikulová). Po těžkém rozhodování, kdy se koně předvedli znovu ve výstavní postoji, kroku i klusu bylo rozhodnuto. Vítězem se stala tříletá klisna Oana Koosje (majitel Farma Strachovice s.r.o.)

Všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci svodu velmi děkujeme. Fotografie ze svodu si můžete prohlédnout v naší galerii zde.