Dne 17.9.2011 se v krásné přírodě jihočeského kraje v Dobré vodě u Číměře na nově otevřené Farmě Alpaka majitele pana Tomáše Ludvíka uskutečnil svod koní plemene Irish Cob.

 

Svod pořádalo občanské sdružení Irish Cob the Czech Republic pod záštitou holandské plemenné knihy ICS Nederland. Koně posuzovaly profesionální holandské a německé inspektorky Marijke Heijkoop a Dany Strauch. Velmi ocenily vzrůstající kvalitu chovu Irish Cob v České Republice. Zároveň poukázaly na nynější snahu vedení ICS Nederland zpřísnit ještě více hodnocení koní, s cílem vyzdvihnout žádoucí exteriérové a charakterové vlastnosti tohoto dnes velmi populárního plemene a udržet tak vysoký standard, který si ICS Nederland ve své dlouholeté tradici nastavila. Postu překladatelky a moderátorky celé akce se s elegancí zhostila slečna Michaela Pavlátová. Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii zde.

 

1.jpg      3.jpg      4.jpg

 

Koně byli hodnoceni v kategoriích hříbata, mladé klisny, mladí hřebci, klisny a hřebci. Inspektoři hodnotili nejprve letošní hříbata. Všechna hříbata dosahla velmi vysokých bodových výsledků a inspektoři vítěze kategorie vybírali ze tří hříbátek, která byla ohodnocena 149 body. Vítězným hříbětem se stal čtyřměsíční hřebeček Falcon majitele pana Petra Andrýse. V následující kategorii mladých hřebců do dvou let zvítězil se 144 body roční hřebeček L'Ami ze Strachovic (majitel Farma Strachovice s.r.o.). Kategorii mladých klisen do dvou let vyhrála na domácí půdě dvouletá klisnička Meadows Iggy majitele pana Tomáše Ludvíka, která byla ohodnocena 146 body. Ve velmi početné kategorii klisen zvítězila tříletá klisna Noa majitele pana Sergeje Kanajkina, která získala vysokých 148 bodů. Mezi dospělými hřebci vybírali inspektoři vítěze ze dvou nejlepších, kteří byli ohodnoceni 147 body. Byli to hřebci GHR Alant's Lion Heart (majitel Jana Živníčková) a Machoo (majitel Farma Strachovice s.r.o.). Vítězem kategorie se nakonec stal hřebec Machoo, pro svůj neobvykle klidný a vyrovnaný charakter. Čtrnáct koní získalo 1. prémii, což je brilantní výsledek! Celkové výsledky svodu naleznete zde.

 

Celkovým vítězem se po sečtení výsledků stal hřebeček Falcon majitele pana Petra Andrýse, který tak k poháru pro vítěze kategorie přidal ještě pohár pro absolutního vítěze. Zároveň si odnesl i hodnotný dar, který věnovala společnost Unicorn a.s. Kompletní výsledky svodu najdete na webových stránkách www.irishcob.cz.

 

Celá akce se nesla ve velmi živém a přátelském duchu a to nejen díky hojné účasti vystavovatelů koní, ale také díky velkému počtu příznivců irských cobů, kteří se přijeli na svod podívat. Během celého dne bylo možné sledovat ve stájích práci profesionálního kopytáře. Večerní hodiny osvěžila starými dobrými hity country kapela a zástupci vedení ICCR u večeře s inspektory prodiskutovali aktuální dění na českém i evropském poli chovatelství Irských cobů. Shodli se na kritickém dopadu aktuálního trendu v podobě chovatelského a inspektorského amaterismu, který po celé Evropě předvádí ICS Ltd. a její narychlo vyškolení spolupracovníci, kteří zakládají plemenné knihy IC v různých státech EU. Uchránit léta budovaný šlechtitelský program lze pouze již zmiňovaným, přísným a korektním hodnocením a neustále se zvyšujícími nároky na kvalitní exterier těchto koní, což je cílem plemenné knihy ICS Nederland.

 

Všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci svodu velmi děkujeme.

Barbora Kovářová